DIY: Dywanik łazienkowy – Zrób to sam

by

 

[dropcap type=”circle”] P [/dropcap] Patent na dywanik łazienkowy z dowolnym wzorem. Do wykonania go nie są potrzebne umiejętności robienia na szydełku. Co prawda, szydełkiem będziemy się posługiwać ale nie będziemy robić żadnych słupków, ani półsłupków bo polega to tylko na wyciąganiu sznureczka szydełkiem przez siatkę. Znalezienie idealnego dywanika do łazienki jest bardzo trudne a tutaj możecie zrobić dowolny wzór, niekoniecznie taki abstrakcyjny jak mój 😛

Wspomniałam wcześniej o siatce. No właśnie, jakiej siatce? Podtynkowej ze sklepu budowlanego! Na jej bazie powstanie dywanik. Dla mnie kawałek siatki zdobył mój mąż od kolegi, ale ostatnio widziałam, że można kupić taką w sklepie budowlanym na metry (cena to jakieś 2,50/mb).

 

Lista tego co będziemy potrzebować:

  • siatka podtynkowa
  • ok 2 motki grubej włóczki na druty 10 mm (ilość zależy od wielkości dywanika)
  • termofolia (opcjonalnie)
  • marker
  • szydełko z dziurką

Mój dywanik na wymiary 47×67 cm (bez frędzli) i na jego wykonanie zużyłam prawie 2 motki włóczki. Trzeba wybrać tą trochę grubszą ponieważ może być tak, że przy cienkiej, siatka zacznie przebijać.

Takie szydełko, jak na zdjęciu powyżej, kupiłam w dwupaku na allegro. Użyłam tego mniejszego 4 mm bo idealnie przechodziło przez dziurki w siatce.

 

Wykonanie

  1. Docinamy siatkę na żądaną wielkość. Aby krawędzie się nie pruły, można je przypalić zapalniczką.
  2. Markerem rysuję mój wzór na siatce.
  3. Przewlekam jedną włóczkę przez dziurkę na końcu szydełka. Druga będzie szła od spodu.

4. Przywiązuję koniec sznurka do brzegu zostawiając ok. 10 cm kawałek na frędzle.

Nagrałam krótki filmik jak ja wyciągałam włóczkę szydełkiem:

5. Po wielu, wielu godzinach skończyłam wyplatanie. Z tyłu, za pomocą żelazka, przyklejam termofolię na gorąco. Klej pod wpływem temperatury rozpuszcza się, a niteczki zatapiają w nim. Teraz, nawet gdy pociągniemy którąś niteczkę to nie jesteśmy w stanie jej wyciągnąć – będzie mocno się trzymać.

6. Po bokach robię supełki

 

Gotowe!

Dodatkowo dzięki podklejeniu dywanika termofolią, nie będzie się ślizgał.

 


Jeśli podoba Ci się to co robię – bądź na bieżąco! Odwiedź moją małą społeczność czyli moją stronę na facebooku i na instagramie @patmatstudio

 

Może Ci się spodobać