Miedziane gałki DIY

by

Gałki miały stać się dopełnieniem najnowszej realizacji. Ładne, zgrabne, błyszczące miedziane gałki do mebli. Wykorzystałam do tego gotowe już uchwyty oraz miedzianą rurkę. Miedziane płatki zalane zostały żywicą dzięki czemu nabrały blasku.

Na polskim rynku nie znalazłam tego o co mi chodziło a szukałam naprawdę bardzo długo. Ostatecznością okazało się etsy.com, strona, gdzie szukam plakatów w wysokiej rozdzielczości. Znalazłam tam idealne gałki lecz cena od 30 do 50 zł za sztukę skutecznie odstrasza, zwłaszcza gdy potrzebowałam ich aż 10! Dodatkowo trzeba ponieść wysokie koszty przesyłki ponieważ towar wysyłany jest bezpośrednio od twórcy a Etsy jest tylko pośrednikiem. Zainspirowałam się za to gałkami, które tam zobaczyłam 🙂

 

Inspiracje

Pokażę tutaj co wspaniałego tam znalazłam

 

źródło Etsy.com

 

Jak zrobić miedziane gałki?

Potrzebujemy:

  • gałki meblowe
  • klej do złoceń
  • lakier do złoceń na bazie rozpuszczalnika
  • płatki folii w kolorze miedzianym
  • rurka miedziana
  • żywica epoksydowa
  • pędzel
  • papier ścierny

 

Do wykonania wykorzystałam najtańsze gotowe gałki meblowe kupione na allegro, które trochę stuningowałam. Okleiłam je płatkami w kolorze miedzi, które kupiłam jakiś czas temu na aliexpress i w porę sobie o nich przypomniałam. Z początku chciałam obkleić je całe, lecz później zdecydowałam się na sam “grzybek” a metalową “nóżkę” wymieniłam na dociętą miedzianą rurkę, kupioną w budowlanym (na rurkach mogą występować fabryczne napisy, które można usunąć np. zmywaczem). Lekko przetarłam papierem ściernym ostre brzegi rurki.

 

 

Do przyklejenia miedzianej folii potrzebujemy specjalnego kleju do pozłotnictwa. Niestety nie może to być vikol albo inny ponieważ musi on mieć specjalne właściwości: po ok. 20 minutach przestaje się kleić pod palcem lecz folia bardzo dobrze się go trzyma.

 

 

Nadmiar folii usunęłam delikatnie pędzelkiem i pomalowałam lakierem również przeznaczonym do pozłotnictwa.

 

 

W kubeczku wymieszałam żywicę, która została mi jeszcze po projekcie stolika z gałęzi z numeru 03/2018 Mojego Mieszkania 🙂 Użyłam proporcji zalecanej na opakowaniu czyli 1:2 (dwa razy więcej żywicy niż utwardzacza).

 

 

Wylewamy teraz żywicę na wierzch uchwytu i tworzymy bańkę, pomagając sobie np. wykałaczką. Uwaga, mamy na to ok. 20 minut zanim żywica zacznie zastygać.

 

 

Tak wygląda gałka zalana żywicą a tak bez:

 

 

Na całkowite zastygnięcie czekałam ok. 2 dni. Boki pomalowałam jeszcze dwoma warstwami lakieru aby miedź się nie ścierała przy użytkowaniu.

 

 

Prezentuję je tutaj  na mojej komodzie ale ich miejsce docelowe będzie zupełnie inne 🙂 Dam znać jak będą wyglądały po dłuższym użytkowaniu.

 

 


Kosztorys:

gałka meblowa  2 zł/szt, allegro // miedziane płatki ok.20zł/100 szt., aliexpress // klej do pozłotnictwa 10 zł, sklep plastyczny // lakier do pozłotnictwa ok. 22 zł, sklep plastyczny //  żywica epoksydowa 1,5 kg (najmniejsze opakowanie) ok. 60 zł, allegro // rurka miedziana ok. 17 zł, market budowlany //


 

Może Ci się spodobać