DIY: Miara wzrostu – Gigantyczna drewniana linijka

by Patrycja

Gigantyczna miara wzrostu to mój must have w pokoju dziecka. Pasuje do każdego wieku i jest niesamowitą pamiątką z dzieciństwa ponieważ można zaznaczać postępy we wzroście dziecka. Pokażę jak w łatwy sposób zrobić miarę wzrostu dziecka bez wycinania skomplikowanych szablonów.

Pamiętacie jak kiedyś zaznaczało się kreskami na futrynie ile się urosło? I to było super, dopóki rodzice nie postanowili zrobić remontu i wymienić drzwi. Nieliczni wycinali kawałek pamiątkowej framugi ale to raczej była rzadkość i to co mogło być pamiątką, lądowało na śmietniku.

 

Gigantyczna linijka to kolejny pomysł DIY w pokoju dziecka. Prawie wszystko z mężem robiliśmy sami: od malowania ścian do samodzielnej budowy łóżka. Więcej na temat wystroju pokoju znajdziecie poniżej.


Zobacz także Realizacja: Pokój chłopca z niebem na suficieWizualizacja ściany z muralem


Jak zrobić miarę wzrostu dziecka

Potrzebujemy:

 • kawałek sklejki (mój 160×25 cm)
 • czarna farba i pędzel
 • miarka
 • taśma malarska
 • ołówek
 • taśma montażowa
 • lakier bezbarwny

Do transferu:

 • olejek lawendowy (naturalny)
 • wydruk z drukarki laserowej
 • wacik
 • nożyczki

Wykonanie

1.Wymierzanie

Miarką budowlaną wymierzamy sobie odległości. Pamiętajmy, że linijka będzie wisiała ok. 20 cm nad podłogą dlatego nie zaczynamy liczyć od 0. tylko od 30 cm. Po jednej stronie zrobiłam w cm a po drugiej w ft, bo ładnie to wyglądało graficznie. Sklejka jest sucha, niczym jeszcze nie pomalowana – to ważne! Miarkę zrobiłam co 5 cm i wydaję mi się, że co 1 cm to byłoby za gęsto.

2. Malowanie kresek

Obkleiłam kreski taśmą malarską do ostrych krawędzi i mocno docisnęłam aby farba nie podciekła pod spód.

Pomalowałam czarną farbą i gdy była jeszcze mokra, odkleiłam taśmę. Linie wyszły perfekcyjnie. Na końcach linijki namalowałam czarne półokręgi, odrysowane od dużego talerza.


Transfer nadruku na drewno

Sklejka musi być sucha, niczym nie polakierowana. Strona też się liczy bo na jednej nadruk może lepiej wyjść. Należy zrobić próbę.

3. Wydruk cyferek

Na drukarce (laserowej) drukujemy cyferki w odbiciu lustrzanym! Wycinamy je i przyklejamy drukiem do dołu. Można przykleić taśmą aby kartka się nie przemieszczała.

4. Nanoszenie olejku

Wacikiem nanosimy odrobinę naturalnego olejku lawendowego na wierzch kartki. Jednak pamiętajmy aby nie przesadzić ponieważ od nadmiaru, druk może się rozmazać.

 


Zobacz także DIY: Drewniana girlanda. Transfer nadruku na drewno


5. Pocieranie

Pocieramy wierzch kartki krawędzią nożyczek (nie tą ostrą) albo łyżeczką do herbaty. Trzemy chwilę, jednak nie za mocno aby nie rozerwać kartki. Można podejrzeć czy cyferka już się odbiła. Jeśli nie – trzemy dalej, miejsce przy miejscu.

6. Lakierowanie

Na sam koniec linijkę polakierowałam bezbarwnym lakierem akrylowym. Ważne żeby był bezwonny, przystosowany do mebli dziecięcych. Zabieg powtórzyłam dwukrotnie.

7. Montaż

Nie chciałam aby mocowanie było widoczne dlatego oo powieszenia linijki zamiast gwoździ, użyłam silnej taśmy montażowej tesa POWERBOND ULTRA STRONG. Potrafi ona utrzymać ciężar nawet do 100 kg. Moja linijka ważyła nieco ponad 2 kg. Nakleiłam taśmę zgodnie z instrukcją czyli na samej górze dałam jej nieco więcej. Przyłożyłam do ściany i dociskałam co najmniej 5 sekund. Linijka wisi już 3 miesiąc i ani drgnie.

Pamiętajcie aby wcześniej wymierzyć gdzie ona ma się konkretnie znajdować, bo jak przykleicie źle za pierwszym razem to będzie ciężko to oderwać. Nawet powiem, że będzie to niemożliwe bo prawdopodobnie odejdzie razem z tynkiem- tak mocno trzyma.

Gotowe!

Można się cieszyć własnoręcznie zrobionym dodatkiem do pokoju dziecięcego! Najlepsze jest to, że można ją pomalować na dowolny kolor i dopasować do swojego wnętrza, także pasuje do każdego wystroju.Jeśli podoba Ci się to co robię – bądź na bieżąco! Odwiedź moją małą społeczność czyli moją stronę na facebooku i na instagramie @patmatstudio

[mc4wp_form id=”3480″]

Może Ci się spodobać

Leave a Comment