DIY: Plecione kosze za dychę

by Patrycja

Za dychę a może i jeszcze mniej!

Trwa „Misja zalesianie domu”. Z dnia na dzień przybywa w nim coraz więcej roślin. Praktycznie nie ma wyjścia do sklepu żeby nie kupić jakieś małej roślinki. Z początku sukcesywnie dokupowałam nowe doniczki ale zrobiło się ich tyle, że chciałam czegoś innego. Jak to zrobić żeby nie pójść z torbami? Takie kosze widziałam w sklepie najtaniej za ok. 30 zł. Moja wersja z wykorzystaniem sznureczków, z których w zeszłym roku zrobiłam kolorowe dywaniki na balkon, kosztuje 3 razy mniej.

Taki element wystroju niewątpliwie dodaje wnętrzu egzotycznego charakteru, szczególnie jeśli wstawimy do niego jakąś tropikalną roślinę np. monsterę. Te droższe wersje koszy wykonane są z naturalnej trawy morskiej, hiacyntu wodnego, liści bananowca, wodorostów czy liści kukurydzy. Te tańsze ze specjalnie impregnowanego papieru bądź syntetyków. U mnie kosze są po części ze sznurków z odzysku i sznurka jutowego czyli – i tanio i naturalnie!


Inspiracje

| 2 | 3 | 4 | 5


Sznurek jutowy

 

Tutaj napiszę jaki sznurek warto kupić żeby wyszło ekonomicznie. Musi być przede wszystkim miękki i gruby. U mnie idealnie sprawdził się ten, który widać na zdjęciu. Kupiłam go w markecie budowlanym za 8,99 zł (250 m). Nie radzę kupować mniejszych (100 m) ponieważ kosztują prawie 5 zł co jest nieopłacalne. Ja robiłam kosze z podwójnego sznurka z dwóch szpuli jednocześnie. Na jeden średniej wielkości kosz zużyłam ok. 1/3 szpuli (pamiętajcie, że dół kosza jest z innych sznureczków).

Co do kolorowych sznureczków. Kiedyś przy poście balkonowym pisałam o dywanikach, które robiłam właśnie z tych sznurków. Są wykonane ze sztucznych resztek materiałów. Dostałam je od koleżanki za darmo. Jeśli Wy nie macie takich sznurków wystarczy, że potniecie stary kolorowy t-shirt na paski.

 


Zobacz także Metamorfoza balkonu DIY. Meble z palet


 

Potrzebujemy

  • sznurek jutowy
  • szydełko
  • igłę
  • nożyczki
  • linę
  • koło wycięte ze sklejki bądź wieczko z wiaderka

 

Spód kosza

Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej aby spód kosza był idealnie płaski. Może być wykonany – jak u mnie – ze sklejki bądź z wieczka od starego wiaderka po farbie – będzie jeszcze taniej.

Dzięki temu:

  • oszczędzimy sporo sznurka bo nie będziemy musieli robić spodu
  • doniczka w rośliną nie będzie się przewracać
  • łatwo jest podnieść całą roślinę wraz z koszem
  • mamy idealnie okrągłą formę

 

Sznurek przez dziurki najlepiej jest przeciągając długą igłą tapicerską. Można użyć jutowego sznurka bądź – tak jak ja na zdjęciu – czarnego lnianego. Robiłam obydwie wersje i podobają mi się tak samo.

Zwinęłam ze sobą 10 sznurków i wyszedł mi kolorowy miks.

Wychodzę z założenia, że każdy zna podstawy szydełkowania. Youtube też w tym temacie pęka w szwach. Mimo wszystko nagrałam krótki filmik. Ja dla ułatwienia włożyłam do środka przezroczystą miskę aby kosz nie tracił kształtu.

 

 

Uszy robiłam z grubej liny, którą można kupić w markecie na metry. Ja przyszywam do brzegów dzięki temu robię estetyczny rant.

 

Do koszyków powkładałam wszystkie rośliny, które nie miały jeszcze swojego „ubranka”. Jak Wam się podobają doniczki w takiej wersji? 🙂

Poniżej jeszcze kilka zajawek z mojego balkonu. Cieszę się nim póki tropikalna temperatura za oknem, chodź dzisiejszej nocy spadła już do 15°C ?. Normalnie zmarzłam mając otwarte w nocy drzwi!

 

 

 

 

 


Kosztorys

sznurek jutowy 8,99 zł/250 m  // sznurki kolorowe, 0 zł // lina 3,50 zł/mb., market budowlany // kółko ze sklejki, 0 zł // opcjonalnie: sznurek lniany 12 zł, market budowlany //

 

Jeśli Cię zainspirowałam możesz udostępnić tą grafikę 🙂

Może Ci się spodobać

3 komentarze

DLsCxiv 6 listopada 2023 - 22:58

5 mg cialis generic india In addition to its intrinsic antitumor activity, SAHA serves as part of the hydrophobic domain of the amphiphilic polymer to facilitate the formation of stable micelles as well as the loading of TAM into the micelles

PatMat - DIY & WNĘTRZA 10 września 2018 - 02:49

[…] DIY: Plecione kosze za dychę […]

Comments are closed.