DIY: Bawełniany hamak – Zrób to sam

by Patrycja

Ostatnio po publikacji metamorfozy mojego balkonu, otrzymałam dużo pytań odnośnie wiszącego hamaku, który wykonałam jeszcze w zeszłym roku. Postanowiłam zrobić nowy i pokazać Wam jak i z czego go wykonać 🙂

 

Potrzebujemy:

 • bawełniana surówka 1,5 m
 • sznurek bawełniany x2
 • kij/trzonek
 • lina
 • nożyczki
 • miarka
 • oczka kaletnicze
 • narzędzia kaletnicze (do robienia dziurek oraz do ściskania oczek)
 • piłka do przycięcia kija
 • papier ścierny
 • ołówek
 • maszyna do szycia
 • kawałek drutu

 

Oglądając na necie podobne hamaki, zwane inaczej krzesłami brazylijskimi, ich ceny zaczynały się od 250 zł. Pełno było hamaków w pstrokatych kolorach, bądź dla odmiany w zielone paski, a ja szukałam zwykłego białego siedziska ale takie kosztowały już 300-400 zł. I wtedy narodził się pomysł, że wykonam je sama. Koszt wszystkich materiałów podam na samym dole pod postem.

 

Poszłam do sklepu z materiałami, tam znalazłam bardzo grubą surówkę bawełnianą co dodatkowo bardzo odpowiadało mi kolorystycznie. Dla pewności hamak wykonałam z podwójnej warstwy materiału. W tym celu 1,5 m spokojnie nam wystarczy.  Składamy ten arkusz na pół, następnie po bokach odmierzamy po 5 cm i zawijamy materiał żeby go potem przeszyć. Pamiętamy aby pochować brzydkie zakończenia materiału.

 

 

 

Czas na mojego przedpotopowego Łucznika 🙂

 

 

Przeszywamy podwójnie aby ładniej wyglądało.

 

 

Mamy już boki więc teraz jeszcze góra. Robimy tak samo.

 

 

 

 

 

 

 

Po przeszyciu materiał u mnie ma wymiary 75×140 cm. Wymierzamy sobie teraz miejsca na dziurki. U mnie wypadało co 5 cm.

 

 

 

Teraz najcięższa część pracy: wykonywanie otworów pod oczka kaletnicze. Zawsze po tym odpadają mi ręce.

 

 

 

 

I teraz  w wykonane otwory zaciskamy oczka przy pomocy praski. Nie mam siły więc pomagam sobie młotkiem. Pod spodem oczywiście mam deskę.

 

 

 

 

Tak prezentuje się już materiał gotowy do przeciągnięcia sznurków (jeśli chcemy mieć na dole tą zwisającą makramę to musimy wykonać dziurki jeszcze na jednym węższym brzegu).

 

 

Trzonek bądź kij musimy przyciąć, ponieważ jest on zatemperowany specjalnie tak aby móc go złączyć z grabiami. U mnie kij ma 110 cm długości. Musi do być koniecznie kij do narzędzi ogrodniczych, nie może być to tzw. wałek kupiony na stoisku stolarskim, ponieważ jest on klejony i się złamie.

 

Po przycięciu trzeba oszlifować koniec i dodatkowo jakieś 5 cm od końca wykonać żłobienie aby sznur się nie przesuwał.

 

 

Zaczynamy wyplatanie boków naszego hamaku. Od góry materiału do kija u mnie jest około 35 cm i taki też wymiar ma pierwszy sznurek.

 

 

 

Robię takie ala pętelki,  czyli przeciągam przez oczko, idę w górę i wracam do oczka, tylko co jakiś czas przecinam sznurek aby potem było mi łatwiej to wszystko wyregulować na stojąco. Na górze wszystkie „pętelki” zbieram sobie drutem. Materiał w miejscu siedziska złożyłam w harmonijkę, aby tam sznurek miał jednakową długość bo inaczej nie usiądziemy 🙂

 

 

Po połączeniu sznurków z jednej i z drugiej strony mamy coś takiego.

 

 

Teraz liną musimy połączyć dwa końce kija, najlepiej węzłem szubienicznym (na yt jest dużo filmików jak to zrobić). Najprościej będzie zacząć od przywiązania liny do kija a potem wykonać węzeł na środku do powieszenia. Lina nie będzie się zsuwała dzięki rowkom, które wykonaliśmy.

 

 

 

Teraz musimy powiesić hamak i wyregulować sznurki: te które są luźne podciągnąć, inne popuścić. Żmudna robota 😉

 

 

Gdy mam już wyregulowane sznurki, górne części boków wyplatam naprzemiennie.

 

 

Z kilku drutów robię koło i obwijam dookoła sznurkiem. To będzie połączenie boków hamaku z kijem wiec musi być mocne.

 

 

 

Jeśli już chcemy to możemy zakończyć prace nad naszym hamakiem, natomiast ja uwielbiam makramy więc ozdobie nią siedzisko. Do tego potrzebujemy tego drugiego motka sznurka.

 

Wykonanie makramy

 

Aby móc ją doczepić do siedziska musimy wykonać otwory na węższej krawędzi naszego materiału. Wydzieliłam je w odstępach co 5 cm i wyszło mi ich ok. 13 (plus 2 po bokach „należące do boków). Wydzielam sobie 26 sznurków o długości 2 m i po dwa przewlekam przez oczka (na pół, czyli aby uzyskać frędzle o długości 1 m). A dwa sznurki przewlekam przez oczka, które są obok. Łącznie mam 30 frędzelków.

 

Zabieram się za wyplatanie. Używam splotu płaskiego – najbardziej popularnego.

 

 

 

Wykonuję z tego splotu kształt trójkątów, ale można tak naprawdę dowolny.

 

 

Wykańczam supełkami.

 

 

 

 

 

Wystające końce sznurka obcinam i dla pewności węzeł zalewam klejem na gorąco, aby się nie rozwiązał. Gdy będziemy wypróbowywać hamak, sznur będzie strzelał i jeszcze się formował i rozciągał.

 

 

Wystarczy przyciąć sznurki już na wiszącym hamaku.

 

 

Można dodać poduszeczki i gotowe 🙂

 

 

 

 

 

 

 


Kosztorys

Surówka bawełniana  ok. 25 zł // trzonek 6 zł, sklep ogrodniczy // sznurek bawełniany 15 zł/szt, allegro.pl // oczka kaletnicze ok. 5 zł, pasmanteria //  zestaw kaletniczy ok.25 zł, promocja netto // lina 2,50 zł/m, market budowlany


 

 

 

12 komentarzy
-1

Może Ci się spodobać