[dropcap type=”circle”] P [/dropcap] Po tym jak wrzuciłam zdjęcie maty jaką uszyłam Młodemu do zabawy, zasypałyście mnie pytaniami jak ją wykonałam oraz to jakiś materiałów użyłam. Tutaj wszystko wyjaśnię. Wybrałam naturalną grubą tkaninę ze względu na to, że będę używała farb do materiału, które wymagają później użycia żelazka z wysoką temperaturą przez kilka minut. Nie byłam pewna czy sztuczny materiał to wytrzyma i się po prostu nie przypali.
Mata składa się z 3 warstw. Do wierzchniej części maty wykorzystałam surówkę bawełnianą (potem będziemy ją malować). Jest to dość gruby materiał wykonany z naturalnych surowców. Jako wypełnienie użyłam grubej watoliny (kupiona na metry) ale dobry będzie też stary koc (następnym razem na pewno tak zrobię). Na trzecią, spodnią warstwę wykorzystałam materiał z lumpeksu: zwykły biały obrus.
Moja mata ma wymiary 120×200 cm.
Jak wykonać matę do zabawy?
Potrzebujemy:
- surówka bawełniana
- wypełnienie: watolina lub stary koc
- materiał na spód (u mnie stary obrus)
- farby do materiału i pędzelki
Oprócz tego:
- kawałek kartonika i ołówek
- nożyczki
- maszyna do szycia
Wykonanie
- Szablon. Wycinamy sobie kształt z kartonika i odrysowujemy go na materiale w równych odstępach.
2. Szkic wypełniamy kolorem. Malując farbami do tkanin, nie starałam się jakoś szczególnie. Nie robiłam światłocienia ani szczegółów – chciałam aby wyglądało to „dziecięcemu”. Uwierzcie mi, farba sama ładnie się rozprowadza i robi piękne malownicze efekty <3 Nie martwcie się tym, że materiał lekko się pofałduje – to normalne i przy prasowaniu wróci do swojej formy.
Gdy farba całkowicie wyschnie, musimy ją utrwalić aby kolor nie zszedł po praniu. W tym celu używamy żelazka. W zależności od producenta, najczęściej jest to 150 st C przez 3-5 minut (przeczytajcie na opakowaniu). Dodam jeszcze, że oprócz farb są jeszcze pastele do tkanin i spraye.
Wyświetl ten post na Instagramie.
3. Zszyłam wszystkie 3 warstwy razem, zostawiając otwór na krótszym boku aby móc matę wywinąć na prawą stronę.
Tak wygląda po zszyciu i wywinięciu.
4. Szpilkami unieruchomiłam matę aby przy przeszywaniu warstwy materiału się nie przesunęły.
5. Najpierw wykonałam przeszycie czarną nicią. Nie zależało mi aby linia szycia porywała się z konturem awokado. Chciałam aby linie się abstrakcyjnie rozchodziły i przecinały. Dopiero na końcu wykonałam przeszycia wokół krawędzi.
Gotowe!
Mata została uszyta specjalnie na balkon i też starałam się dobrać kolory tak, aby pasowały do aranżacji oraz do poduch, które ostatnio szyłam. Mata jest używana już kilka dni i muszę przyznać, ze spełnia swoją rolę. Jest wykonana z wytrzymałego materiału i na tyle gruba, że przykrywa deski tarasowe. Młody też wygląda na zadowolonego a to najważniejsze. Jestem bardzo ciekawa jak będzie wyglądała po całym sezonie użytkowania, czy kolory nie wyblakną. Na pewno dam znać na swoim instagramie.
Zobacz także DIY: Jak uszyć poduchy na balkon?

Jeśli podoba Ci się to co robię – bądź na bieżąco! Odwiedź moją małą społeczność czyli moją stronę na facebooku i na instagramie @patmatstudio
Kosztorys
surówka bawełniana 17 zł/mb, watolina 11zł/mb, materiał z lumpeksu 5 zł