DIY: Drewniana girlanda. Transfer nadruku na drewno

by Patrycja

Girlanda jest jednym z wieeeeelu elementów 'zrób to sam’ do pokoju chłopca, który właśnie remontujemy. Powstała z resztek sklejki po meblach a bardzo łatwy transfer nadruku na drewno, stał się w ostatnim czasie jedną z moich ulubionych technik.

Konsekwentnie dzień w dzień dopieszczamy wnętrze. Już nie mogę się doczekać aż pokażę gotową już całą aranżację! Pokoik był robiony praktycznie od zera. Zrywana została podłoga, rozwalane ściany. Zostało wykonane ocieplenie ścian, wstawione nowe okno i położone ogrzewanie podłogowe. Ale o całym projekcie zrobię osobny post z dokładnym opisem i zdjęciami. Będzie to taki jakby dziennik z remontu.

Dużo rzeczy robiliśmy sami. Sami pomalowaliśmy, położyliśmy podłogi, sami robiliśmy część mebli min. łóżeczko. Ta naprawdę kupne są dwie komody, półeczka i krzesełko. O tych projektach #diy też chciałabym zrobić posty aby łatwy był dostęp do każdej poszczególnej ozdoby.

Dziś wrzucam girlandę, którą zrobiłam wczoraj i już wisi nad łóżeczkiem. Chciałam aby w pokoju gdzieś pojawił się spersonalizowany dodatek, dlatego postanowiłam, że na proporczykach odbiję litery, które będą składały się w imię chłopca. Do tego celu użyłam techniki transferu na drewno z użyciem olejku lawendowego. Już teraz mogę zdradzić, że pojawi się jeszcze dekoracja z użyciem tej techniki. Z pomocą olejku można nie tylko odbijać nadruk na drewnie lecz także na materiale. Robiłam już Czwórka Polskie Radio: Nadruki na torby domową metodą.

Jak wykonać drewnianą girlandę?

Potrzebujemy:

  • sklejka (czym cieńsza tym lepiej)
  • sznurek
  • lakier akrylowy bezbarwny + pędzel
  • wydruk z drukarki (lustrzane odbicie)
  • olejek lawendowy + wacik
  • koraliki
  • kawałek kartonu (na szablon)
  • nożyczki

Oprócz tego: wyrzynarka do wycięcia proporczyków (z drobnym ostrzem), wiertarka do otworów, papier ścierny oraz drukarka.

Instrukcja

  1. Wycięłam szablon z kartonu. Odrysowałam go na sklejce. Wycięłam trójkąty, zrobiłam otwory na sznurki i oszlifowałam papierem ściernym.

2. Drukuje napis do odbicia. Wycinam elementy.

3. Kartki przyklejam stroną z wydrukiem do sklejki (aby nie przesuwała się). Ważne jest, aby przyłożyć dobrą stroną bo inaczej się nie odbije. Daję kilka kropel olejku na wacik i smaruję kartkę po wierzchu. Olejek rozpuszcza tusz i odbija się na drewnie. Tępą stroną noża pocieram dla uzyskania lepszego efektu (jak na zdjęciu powyżej).

Zwróćcie uwagę, że sklejka ma dwie strony. Jedna z nich lepiej reaguje na tusz (nadruk jest wyraźniejszy), a na drugiej nadruk może się lekko rozmazywać. Tak było w moim przypadku i najlepiej zrobić próbę wcześniej, która strona jest tą właściwą.

4. Delikatnie odchylamy i sprawdzamy czy wszystko się ładnie odbiło. Oczywiście jeśli chcecie uzyskać nieco inny efekt np. grunge, to trzemy nożem dość niedbale, żeby uzyskać niechlujny efekt. To co się nie odbiło, można potem poprawić czarna farbą i cienkim pędzelkiem. Lakierujemy proporczyki.

5. Bawełnianym sznurkiem łączę ze sobą proporczyki. Przeplatam sznurek przez dziurki a potem przez pętelki, jak na zdjęciach. Proporczyki od siebie oddziela duży żółty koralik, który został mi po projekcie etno lampy.


Zobacz także DIY: Etno lampa z koralików


Gotowa girlanda złożona z tylu proporczyków ma swoją wagę, dlatego zamontowana została na haczykach z kołkami do regipsów. Według mnie pięknie wygląda powieszona nad łóżeczkiem. Brakowało mi tego wypełnienia tej ciemnej plamy, jakiegoś przełamania jaśniejszym elementem.

Wygląda lepiej niż na wizualizacji, prawda? 🙂


Jeśli podoba Ci się to co robię – bądź na bieżąco! Odwiedź moją małą społeczność czyli moją stronę na facebooku i na instagramie @patmatstudio

 


 

Może Ci się spodobać

2 komentarze

PatMat - DIY & WNĘTRZA 6 lutego 2020 - 12:09

[…] DIY: Drewniana girlanda. Transfer nadruku na drewno […]

Reply
PatMat - DIY & WNĘTRZA 23 września 2019 - 02:13

[…] DIY: Drewniana girlanda. Transfer… Girlanda jest jednym z wieeeeelu elementów ‘zrób… […]

Reply

Leave a Comment