
P Projekt, który ukończyłam jakiś czas temu, doczekał się swojej realizacji! Moim celem było przywrócenie dawnego sklepu kolonialnego, który funkcjonował ponad 70 lat temu w Pstrążnej. Największą trudnością było przeprowadzenie rekonstrukcji tylko na podstawie zachowanej części starego regału sklepowego oraz rozmów z dawnymi mieszkańcami wsi. Nie posiadaliśmy żadnych zdjęć ze środka sklepu, jedynie wspomnienia.
Sklep kolonialny był moim tematem pracy dyplomowej broniącej tytuł architekta wnętrz, a dokładniej brzmiał on “Rekonstrukcja zabytkowego sklepu kolonialnego z lat 30. XX wieku, znajdującego się w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju. Koncepcja plastyczna”.
Skąd w ogóle przyszedł mi do głowy pomysł na taki temat? Byłam pracownikiem tego muzeum przez prawie 3 lata. Pewnego dnia kustosz muzeum – Krzysztof, opowiedział mi o pewnym zapomnianym, już lekko zawilgoconym pomieszczeniu na końcu budynku z kuźnią. Mówił on, że kiedyś był tu sklep, w którym sprzedawano tytoń, chemię gospodarczą czy słodycze, jednak upadł on po wojnie. Marzeniem Krzysztofa było odtworzenie tego sklepu, takim jak był kiedyś, co stworzyłoby kolejną atrakcję w Skansenie. Także… ja miałam temat, Krzysztof spełnione marzenie a Skansen morzeee turystów! Czy trzeba czegoś więcej? 🙂
Moim zadaniem było stworzenie wizualizacji pomieszczenia, jak i również wykonanie szczegółowych rysunków technicznych mebli dla stolarzy.
Na potrzeby dyplomu wykonałam całą analizę, począwszy od historii handlu na Ziemi Kłodzkiej a skończywszy na projektowaniu mebli ze starych skrzynek, które ostatecznie w realizacji nie wystąpiły (miała to być moja artystyczna wizja siedziska jako, że kończyłam kierunek artystyczny). Ograniczę się tutaj tylko do przedstawienia wizualizacji i pokrótce opisania projektu, ale oczywiście był on o wiele obszerniejszy. Wizualizacje wykonałam najlepiej jak umiałam na tamten moment, sądzę, że teraz idzie mi duużo lepiej 🙂
A Skansen znajduję się w Kudowie Zdroju, ul. Pstrążna 14
https://www.facebook.com/SkansenPstrazna/
Stary regał sklepowy
A raczej tylko jego prawa strona, która się zachowała. Jest to nieliczny oryginalny element sklepu. Na podstawie jednej strony, zaprojektowałam całość. Po prawej stronie w szufladkach znajdowały się różne przyprawy do potraw, natomiast na półkach min. musztarda, czekolada z różą oraz margaryna, która była wówczas nowością i wielkim rarytasem. W lewym skrzydle regału na półkach znajdowały się duże 5 litrowe butle z ole-jem i octem. Pod półkami w pojemnikach znajdowały się różne rodzaje mąk i kasz sprzedawanych na wagę. Na podłodze obok regału stały worki z mąką, cukrem; kaszami: jaglaną, pęczakiem, jęczmienną, manną.
Poniżej projekt regału, zdjęcie oryginału a następnie wizualizacja i porównanie z widokiem na żywo.



Lada sklepowa
Centralną częścią sklepu była drewniana lada, na której stała waga wskaźnikowa oraz młynek do maku. Do boków lady były przytwierdzone słupki a do nich z kolei pozioma deska będąca około metr nad ladą sklepową. Na tej desce były przytwierdzone kartki okolicznościowe oraz czekolady.



Jeśli podoba Ci się to co robię – bądź na bieżąco! Odwiedź moją małą społeczność czyli moją stronę na facebooku i na instagramie @patmatstudio