Realizacja projektu: Sklep kolonialny

by Patrycja

 

[dropcap type=”circle”] P [/dropcap]  Projekt, który ukończyłam jakiś czas temu, doczekał się swojej realizacji! Moim celem było przywrócenie dawnego sklepu kolonialnego, który funkcjonował ponad 70 lat temu w Pstrążnej. Największą trudnością było przeprowadzenie rekonstrukcji tylko na podstawie zachowanej części starego regału sklepowego oraz rozmów z dawnymi mieszkańcami wsi. Nie posiadaliśmy żadnych zdjęć ze środka sklepu, jedynie wspomnienia.

Sklep kolonialny był moim tematem pracy dyplomowej broniącej tytuł architekta wnętrz, a dokładniej brzmiał on „Rekonstrukcja zabytkowego sklepu kolonialnego z lat 30. XX wieku, znajdującego się w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju. Koncepcja plastyczna”. 

Skąd w ogóle przyszedł mi do głowy pomysł na taki temat? Byłam pracownikiem tego muzeum przez prawie 3 lata. Pewnego dnia kustosz muzeum – Krzysztof, opowiedział mi o pewnym zapomnianym, już lekko zawilgoconym pomieszczeniu na końcu budynku z kuźnią.  Mówił on, że kiedyś był tu sklep, w którym sprzedawano tytoń, chemię gospodarczą czy słodycze, jednak upadł on po wojnie. Marzeniem Krzysztofa było odtworzenie tego sklepu, takim jak był kiedyś, co stworzyłoby kolejną atrakcję w Skansenie. Także… ja miałam temat, Krzysztof spełnione marzenie a Skansen morzeee turystów! Czy trzeba czegoś więcej? 🙂

Moim zadaniem było stworzenie wizualizacji pomieszczenia, jak i również wykonanie szczegółowych rysunków technicznych mebli dla stolarzy.

Na potrzeby dyplomu wykonałam całą analizę, począwszy od historii handlu na Ziemi Kłodzkiej a skończywszy  na projektowaniu mebli ze starych skrzynek, które ostatecznie w realizacji nie wystąpiły (miała to być moja artystyczna wizja siedziska jako, że kończyłam kierunek artystyczny). Ograniczę się tutaj tylko do przedstawienia wizualizacji i pokrótce opisania projektu, ale oczywiście był on o wiele obszerniejszy. Wizualizacje wykonałam najlepiej jak umiałam na tamten moment, sądzę, że teraz idzie mi duużo lepiej 🙂

A Skansen znajduję się w Kudowie Zdroju, ul. Pstrążna 14

https://www.facebook.com/SkansenPstrazna/

 

Stary regał sklepowy

A raczej tylko jego prawa strona, która się zachowała. Jest to nieliczny oryginalny element sklepu. Na podstawie jednej strony, zaprojektowałam całość. Po prawej stronie w szufladkach znajdowały się różne przyprawy do potraw, natomiast na półkach min. musztarda, czekolada z różą oraz margaryna, która była wówczas nowością i wielkim rarytasem. W lewym skrzydle regału na półkach znajdowały się duże 5 litrowe butle z ole-jem i octem. Pod półkami w pojemnikach znajdowały się różne rodzaje mąk i kasz sprzedawanych na wagę. Na podłodze obok regału stały worki z mąką, cukrem; kaszami: jaglaną, pęczakiem, jęczmienną, manną.

Poniżej projekt regału, zdjęcie oryginału a następnie wizualizacja i porównanie z widokiem na żywo.

 

Projekt regału

Projekt regału

 

Zdjęcie oryginalnego regału

 

Wizualizacja

 

Lada sklepowa

Centralną częścią sklepu była drewniana lada, na której stała waga wskaźnikowa oraz młynek do maku. Do boków lady były przytwierdzone słupki a do nich z kolei pozioma deska będąca około metr nad ladą sklepową. Na tej desce były przytwierdzone kartki okolicznościowe oraz czekolady.

Lada sklepowa – projekt

 

 

Wizualizacja


Jeśli podoba Ci się to co robię – bądź na bieżąco! Odwiedź moją małą społeczność czyli moją stronę na facebooku i na instagramie @patmatstudio

 


 

 

Może Ci się spodobać