DIY Neon Bunny – Neon Królik w metalowej ramie. Zrób to sam

by Patrycja

 

Jako że jestem prawdziwą króliczą mamą, zamarzył mi się neon o takim właśnie kształcie. Wykonany został z przewodu el-wire na przeźroczystej pleksi w metalowej ramie. Taką wielką ramę dostałam za darmo od osoby, która miała ją wyrzucić… bo nie miała z tyłu zawiasów 🙂 Dla mnie żaden problem! Wykorzystałam ją bazę do zrobienia neonu na ścianę. Mogłam użyć oczywiście jakieś nieprześwitującej płyty (np. meblowej), ale celowo chciałam uzyskać taki loftowy klimacik przez pokazanie okablowania. Całość kosztowała mnie ok. 35 zł, czyli koszt samego przewodu, przy użyciu materiałów, które miałam już w domu.

 

Jak zrobić neon na ścianę

Będziemy potrzebowali:

  • pleksi (u mnie: + rama)
  • przewód el-wire (wraz z zasilaczem i złączką)
  • drut
  • arkusz papieru + flamaster (do narysowania wzoru)
  • wiertarka + dwa wiertła (o różnej grubości)
  • kombinerki
  • taśma
  • taśma izolacyjna (czarna)

Wykonanie

Do wykonania neonu wykorzystałam 3 metry najgrubszego przewodu el-wire (kupiłam tutaj) o średnicy 5 mm.  Możemy wybrać zasilanie na zasilacz albo na baterie. Bateria jest wygodniejsza ponieważ nie musimy uzależniać umieszczenia neonu na ścianie od pobliskiego kontaktu 🙂 Do tego będziemy potrzebować jeszcze złączkę, ale na stronie sklepu można kupić już gotowy zestaw. Mamy do wyboru mnóstwo kolorów: ja postawiłam na biel z lekką poświatą różowego.

Przewód o takiej grubości jest bardzo ciężko ułożyć w jakiś skomplikowany wzór. Potrzeba mocnego przytwierdzenia do pleksi więc zdecydowałam się na mocowanie na druciki. Pleksi jest niestety takim materiałem, że od chemicznych klejów potrafi się odbarwić i tworzyć białą, mętną, rozlaną poświatę wokół miejsca aplikacji. Zatem w tym celu wywierciłam otwory wzdłuż przygotowanego wcześniej szablonu królika.

 

Ale od początku 🙂 Najpierw pozbywamy się tyłu – nie będzie nam potrzebny.

 

 

Od spodu pleksi przyklejmy szablon tego, co chcemy mieć na neonie.

 

 

Oczywiście przygotowujemy sobie stół pod wiercenie. Kawałek palety świetnie się nada.

 

 

Tym grubszym wiertłem, którego średnica jest zbliżona do średnicy naszego kabla, wiercimy pierwszy otwór. Przez niego potem przeciągniemy od spodu kabel. Następnie zmieniamy wiertło na mniejsze i co kilka centymetrów wiercimy małe otwory, takie żeby przeszedł przez nie cienki drut – do nich będziemy mocować przewód.

 

 

 

Końcówkę kabla mocujemy taśmą od spodu, żeby nam się nie wysuwał. Przed nami najdłuższa część pracy.

 

 

Kabel mocujemy na druciki i związujemy je od spodu. Część kabla, która nie ma być widoczna, musimy owinąć czarną taśmą izolacyjną. U mnie taki moment nos królika. Następnie trzeba wykonać duże otwory aby przeciągnąć kabel pod spód i wyciągnąć go z powrotem.

 

 

 

 

„Wąsy” od drutów możemy trochę przyciąć i wygiąć tak, aby nie były widoczne, gdy neon już zawiśnie na ścianie.

 

 

Prawie gotowe 🙂

 

 

Jeszcze tylko rama! Pleksi przyklejam na taśmę montażową.

 

 

A tak neon prezentuje się w pełnej okazałości 🙂

 

 

 

 

 


Kosztorys

przewód el-wire (8,50 zł/metr)+zasilacz+złączka=ok.35 zł, lightforfun.eu // rama z pleksi, za darmo // taśma, drut itp., market budowlany //


 

 

Może Ci się spodobać

2 komentarze

PatMat - DIY & WNĘTRZA 29 lipca 2018 - 21:24

[…] DIY Neon Bunny – Neon Królik w metalowej ramie. Zrób to sam […]

Reply
PatMat - DIY & WNĘTRZA 21 grudnia 2017 - 17:11

[…] i wycięłam. Płytę pilśniową (u mnie tył ramy, którą wykorzystałam przy tworzeniu  DIY Neon Bunny – Neon królik) pokrywamy vikolem i przyklejamy deski. Przygniatamy czymś ciężkim (u mnie dwa garnki z wodą) i […]

Reply

Leave a Comment