Christmas DIY: poduszka z jelonkiem

by Patrycja

Pomysł na zimową poduszkę z jelonkiem. Możecie zrobić z dowolnym rysunkiem bądź napisem. Wystarczy, że macie w domu drukarkę.

 

Potrzebujemy:

  • wydruk z drukarki laserowej
  • olejek lawendowy + wacik
  • taśma
  • poszewka na poduszkę albo można uszyć własnoręcznie, tak jak ja
  • wełna na frędzle
  • krochmal
  • igła punch needle
  • tamborek
  • folia termozgrzewalna bądź klej typu magik
  • nożyczki
  • wypełnienie do poduszki

Przygotowałam sobie dwa kwadraty materiału do uszycia poduszki. Ważne żeby NIE był to materiał elastyczny. Ja użyłam na tył lnianą tkaninę a na przód cienką surówkę bawełnianą.
Lamówkę wokół poduszki stworzyłam z paska wyciętego z juty. Do środka włożyłam sznurek bawełniany i zszyłam. Złożyłam kwadraty materiału, w środku umieszczając lamówkę.

Transfer nadruku na materiał

Potrzebny jest wydrukowany obrazek z drukarki laserowej. Mój Jelonek pochodzi ze świetnej aplikacji Over, która służy do robienia plakatów czy banerów na fb. Posiada również dużą bazę grafiki i czcionek. Mam wersję pro (płacę niewiele bo jakieś 10 zł miesięcznie) i mam dostęp do całej biblioteki. Niestety w wersji podstawowej jest to okrojone. Dla użytku własnego można poszukać ciekawej grafiki na pinterest.
Nadruk przenosi się za pomocą olejku lawendowego. Ten sposób opisywałam Wam w poście o torbach na zakupy. Ważne, żeby olejek był naturalny, najlepiej kupiony w aptece. Niestety, ten zapachowy z Rossmanna się nie nadaje.


Zobacz także Nadruki na torby domową metodą


Sposób wykonania


Przykładamy kartkę z nadrukiem w stronę materiału. Przyklejam taśmą aby kartka się nie przesuwała.
Kilka kropel olejku nanoszę na wacik i smaruję kartkę po wierzchu (kartka nadal położona jest nadrukiem do dołu). Nie można przesadzić z ilością olejku bo tusz może się rozpłynąć.
Po nasączeniu druku olejkiem, następujemy do pocierania kartki miejsce przy miejscu. Bardzo dobrze robi się to drugą stroną noża.


Pocieramy tak jakąś chwilę żeby druk dobrze się odbił. Możemy podejrzeć jak nam idzie, delikatnie odklejając róg. Pamiętajcie aby nie ruszyć kartki bo nadruk się rozjedzie.
Delikatnie odklejamy. Wyszło perfekcyjnie. Teraz trzeba nadruk zabezpieczyć przed spraniem. Wystarczy przeprasować żelazkiem przez kilka minut.

Detal z użyciem punch needle

Zrobiłam mały ozdobny detal metoda punch needle. Tą igłą można zrobić haft, który przypomina dywan z pętelkami. Ja używam lavor punch needle, którą kupiłam na etsy. Moja jest trochę już podniszczona bo swoje przerobiła. Igłę miejsce przy miejscu wprowadzam przez materiał i z drugiej strony łapię nitkę żeby zrobiła się pętelka.


Ten haft nie może pozostać niezabezpieczony bo podczas użytkowania nitki mogą powychodzić. Od tyłu przyklejam fragment termo folii i podgrzewam żelazkiem. Jeśli takiej nie macie, to można użyć kleju Magik.

Przepis na idealne frędzle


Mam swój niezawodny sposób na idealne frędzle. Zaczynam od zrobienia trzonu frędzla. 12 razy składam włóczkę i na końcu robię duży supeł (złożony z około 3 mniejszych supłów). To będzie głowa frędzla. Od supła robię warkoczyk. Kitkę frędzla robię na kawałku kartki albo na małym pudełku. Owijam wielokrotnie i rozcinam z jednej strony. Owijam wokół wcześniej zrobionego sznureczka z supełkiem, związuję nad supłem. Wygładzam w dół i związuję frędzel tym razem pod supłem, tworząc kształtną główkę na górze.


Teraz zajmiemy się dołem czyli kitką. Koniec frędzla maczam w krochmalu (ale nie za mocnym, jest bardziej rozwodniony), dzięki temu frędzel nie będzie roztargany, tylko gładki i równy, a po wyschnięciu odrobinę sztywny.

Na mokro również obcinam nierówne końce. Nadmiar wody odciskam w ręcznik i pozostawiam do wyschnięcia w pozycji pionowej.
Jak wyschnie, doczepiamy do poduszki i gotowe!


Jeśli podoba Ci się to co robię – bądź na bieżąco! Odwiedź moją małą społeczność czyli moją stronę na facebooku i na instagramie @patmatstudio

Może Ci się spodobać